250 x 250 Reklam Alanı

Apple, Amazon, Google, Microsoft, Facebook ve Netflix, bir günde 205 milyar dolar kaybetti.
New York Borsası’nda dün yaşanan sert düşüş, teknoloji devlerine son 7 yılın en büyük türbülansını yaşattı. Yoğun olarak teknoloji şirketlerinin bulunduğu Nasdaq Endeksi, yüzde 4.4’lük kayıpla, 2011 yılından bu yana olan en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Sert düşüşten Apple, Google, Amazon, Microsoft gibi teknoloji devleri de payını aldı. Günlük kayıplar, Apple’da yüzde 3.4, Google’ın çatı şirketi Alphabet’te yüzde 5.2, Facebook’ta yüzde 5.4, Amazon’da yüzde 5.9 olurken, Netflix hisseleri ise bir günde yüzde 9.4 şayet kaybetti.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre yalnızca bir günde Apple’ın piyasa şayet 37 milyar dolar, Microsoft’unki 44 milyar dolar düşerken, Amazon’ın dşayeti ise 51 milyar dolardüştü.

KAYIPLAR YÜZDE 10’LARI BULDU

Yaşanan bu sert düşüş sonrası yalnızca bu 6 şirketin piyasa şayet bir günde 205 milyar dolar eridi. 23 Ekim’de 6 teknoloji devinin 4 trilyon 125 milyar dolar kayıp yaşandı. Dün ABD borsalarındaki hisse kapanış fiyatları dikkate alındığında, 3 trilyon 920 milyar dolara geriledi.

Bu sert düşüşten etkilenen diğer büyük teknoloji firmaları arasında bulunan AMD ve Nvidia’daki kayıplar ise yüzde 10’u buldu. Analistler bu sert düşüşte, söz konusu şirketlerin gelirlerine yönelik düşüş beklentisi, küresel ekonomideki yavaşlama sinyalleri ve ABD’de borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelik artan adımların etkili olduğunu belirtiyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı