250 x 250 Reklam Alanı

Linux Nedir ?

Linux ile alakalı birçok soru geldi ve güvenlik kategorisinde de sorularınız halen gelmekte. Bu yazı başlangıç olmak suretiyle bir seri yapmak istedim. Bundan sonra her Cuma günü Linux ve Siber Güvenlikle alakalı konularda birbirinin devamı niteliğinde yazılar yazacağım. Maksat bu alana yönlenmeye çalışan arkadaşlarımıza, abilerimize ve kardeşlerimize sektöre dair gerekli bilgileri ve programları kazandırmak. Umarım sizler için yararlı bir seri olur diyorum ve başlıyorum. 🙂

Öncelikle Linux nedir ?

Sorusunun yanıtını verelim ve Linux işletim sistemini biraz tanıtalım. Linux, Linus Torvalds isimli abimizin uğraşları sonucu çekirdeğinin ortaya çıktığı ve sonrasında ise deyim yerindeyse patladı gitti diyebileceğimiz açık kaynak bir işletim sistemidir.

Açık kaynak işletim sistemi dememizden kasıt bütün işletim sistemi kodlarının açık olması ve geliştirilebilir olmasıdır. Geliştirilebilirliğinin yanı sıra, kopyalama, dağıtma, inceleme ve değiştirme gibi özellikleri de birlikteinde getirir. Bizleri en fazla mutlu eden kısmı ise ekonomik dşayeti olmakla birlikte, Linux tamamıyla bedavadir ve bedava kalmaya devam edecektir.

GNU bildirgesini yüzde yüz kabul eder. GNU ise, GNU’s Not Unix yani GNU UNIX değildir mantığıyla hareket edip aynı tip sistem olan kapalı kod olarak çıkmış UNIX sisteme bir nevi düello talebi atmış ve bu düelloyu kazanmıştır. Linus, Linux’un simgesi olan ufak penguene ise bir gezi esnasında ısırıldığı penguenden kaynaklı Tux adını vermiştir. Tux adı Torvald’s UniX‘den gelmektedir.

Linux sistemi İnternet serverları, Ev Ofis bilgisayarları, Mini bilgisayarlar, Mobil Cihazlar ve Gömülü sistemler gibi makinelerde kullanmak mümkün. Hatta otomativ sektörünün önde gelen markaları Toyota, Nissan, Jaguar, Land Rover, Ford gibi markalar da bu sistemi kullanmaktadırlar. Mobil kategoride ise çok büyük kullanımı olan olan Android Linux tabanıyla yapılmıştır.

Ev bilgisayarlarına kurulan Linux sistemlerinden bazılarını Ubuntu, Fedora, Mint, Debian vs. olarak sayabiliriz. Bilgisayarınıza Linux sistem kurduğunuzda Mozilla ve Chromium gibi Tarayıcılar. LibreOffice adında MSOffice‘ye rakip olabilecek bir Office programı. CD/DVD oynatıcı bir player ve daha çoksı paket olarak kullanıcıya takdim edilir.

Linux Nasıl Çalışır.? 

 

Linux Kök Dizin(“/”) dediğimiz bir dizinin altına hiyerarşik bir şekilde yerleştirilen 14 ana dizinden oluşur. Bilgisayarı kullanıcı düzeyinde yönetiyorsanız bu dizinlerden bazılarına erişebiliyorsunuz. Hepsine ulaşmak için root olmak diye bir terimimiz bulunuyor şimdi de onu açıklayalım .

Root olmak, adı üstünde kök kullanıcı olmak yani admin olmakla eşdşayetdir. Normal bir sitede Admin, nasıl her yere erişim sağlayabiliyorsa sizde Linux üzerinde root olduğunuzda her yere erişim mümkün kılabiliyorsunuz. Root olduktan sonra sistem prosedürlerini de kabuk dediğimiz shell sisteminden mümkün kılabiliyorsunuz. Shell sistem üzerinde çok durmayacağız ilerleyen serilerimizde daha kapsamlı biçimde inceleyeceğiz. Yukarıdaki dizinlerin içeriklerini de açıklayalım ve kurulum kısmına geçelim.

/bin : Olması zorunlu temel komut dosyalarını içerir.

/boot : Başlangıç için gerekli dosyaların saklandığı kısımdır.

/home : Ev dizinidir. Masaüstü, kullanıcı dosyaları, görseller gibi dosyalar bulunur.

/dev : Donanım dosyalarının tutulduğu bölümdür.

/etc : Sistem ayarlarını barındırır.

/lib : Kütüphane dosyaları ve çekirdek modülleri bulunur.

/media : DVD-ROM, USB vs aygıtların sisteme eklendiği klasördür.

/mnt : Sistem açıldığında otomatik bağlanan disk bölümleri bu dizindedir.

/opt : Üçüncü parti kullanıcı uygulamalarının kurulması içindir.

/sbin : Sistem yöneticisiy ile ilgili çalıştırılabilir dosyaları tutar.

/srv : Sistemin sunmuş olduğu hizmetlerle alakalı olan bölümdür.

/tmp : Geçici dosyaları tutan bölümdür.

/usr : Tüm kullanıcılara paylaşılan verileri içerik edinen dizindir.

/var : Log dosyaları, yazıcı ve e-posta kuyrukları gibi parametre verileri barındırır.

 

Linux Nasıl Kurulur ?

Sırada Linux işletim sistemini nasıl kurarım ? sorusunun yanıtı var. Linux kurmak için 2 yol var. Sanal Makine üzerine kurabiliriz veya işletim sistemimizin yanına kurabiliriz. USB içine kurmak da mümkün yalnız çabuk bozulduğundan kaynaklı kullanımı zor.

1-) Sanal Makine Üzerine Linux Kurulumu

Kurulum yapmak için bir tane sanal makineye ihtiyacımız var ben Vmware Workstation 12.5 kullanıyorum buradan indirebilirsiniz. Ben güvenlik alanında Linux Debian’ın Kali kullanıcı arayüzünü kullanacağım. Yapacağım prosedürlerin benzerini Ubuntu gibi dağıtımlarda da uygulayabilirsiniz.

1 -)İlk olarak yapacağınız iş sanal makineyi açıp File -> New Virtual Machine kısmını açmak Karşınıza Typical ve Custom kısmı gelecek Typical deyip devam ediyoruz.

 

2 -)Daha sonra installer disc image file (.iso) opsiyonuni seçiyoruz. Browse dedikten sonra indirmiş olduğuniz Kali’nin .iso dosyasını seçiyoruz esasen kendiliğinden geliyor

 

 

3 -)Sistemi bulamadım gibi bir uyarı görünebilir endişelenmeyin devam edin karşınıza gelen seçeneklerden Debian 8.x 32 ya da 64 bit ne kullanıyorsanız onu seçin. Sisteminizin bit dşayetini doğru girmelisiniz aksi taktirde mimariden kaynaklı sorunlar doğabilir. (Özellikle 32bit makineler 64 bit seçmesin ve iso dosyasını 64 bit indirmesin.)

4 -)Split disk into multiple file opsiyonuni seçin ve devam edin. Devam ettikten sonra sisteme vereceğiniz özellikler gelecektir. RAM opsiyonuni 512 MB den 1 GB ye çekebilirsiniz. Daha hızlı kullanım sağlar.

5 -) Sol Kısma My Computer alanına Kali Linux olarak gelmiş bulunuyor. Üstüne bir kere tıklayın bir sekme açılacak o sekmenin sol üstünde Power on this virtual machine opsiyonune basın ve açılmasını bekleyin.

6 -) Ekran açılınca bir yükleme menüsü gelecektir. Graphical İnstall opsiyonuni seçip bekleyin.

Graphical İnstall opsiyonu

7 -)Dili İngilizce, konumu United States, klavye dilini Türkçe Q yapıyoruz. Dili İngilizce yapmamın bir sebebi yardım gereken konularda ingilizce kaynak daha fazla olmasından yardım basit oluyor.Bir diğer sebebi İngilizceyi geliştirmek hepimizin faydasına olacaktır 🙂 . konumu United States seçmemin özel bir sebebi yok Default geldi seçtim.

8 -) Belirli ayarları kendi kendine yapıp yüklemesini bitirince karşınıza Hostname opsiyonu gelecek onu furkan yaptım devam ettim Domain name diye bir yazı alanı daha geldi orayı boş bırakıyoruz. Kullandığımız bir domain yok ağ kurmadığımız için boş bıraktık. açılışta kullanacağınız şifrenizi de root passWord alanına girdikten sonra kuruluma devam ediyoruz. (Saat dilimi Eastern olsun.)

9 -) Yüklemenin bir kısmı tamamlandıktan sonra disk bölmelendirme kısmı karşımıza geliyor. Use- all entire disc opsiyonunden sonra ayırdığımız 21 gb lik alanı seçiyoruz. daha sonra en üst seçenek olan bütün diski tek bir parite de birleştir diyoruz. En son değişiklikleri bitir ve kaydet dedikten sonra Write the Changes to Disks opsiyonune yes diyoruz ve ana kurulum başlıyor.

10 -)Karşınıza use a network mirror opsiyonu gelecek yes deyip devam edin. HTTP proxy kısmını boş bırakın. Son kısım yükleme için devam edecektir. Sıkılmayın az kaldı

11 -)GRUB root loader yüklendikten sonra bir seçenek karşınıza gelecek yes deyip devam edin. Burada ilk yüklediğiniz için sürücü izni vermenizi istiyor. Burası ÖNEMLİ enter device manually opsiyonuni değil “/dev/sda” opsiyonuni seçip devam ediyoruz. Bunun sebebi dev kısmı altında devices yani donanım aygıtlarının bulunduğu alan, burayı seçmemiz gerekiyor. Aksi taktirde yanlış yere yüklemesinden kaynaklı donanımları kullanamayabilirsiniz.

12 -) Yüklememiz bitti ileri deyip sistemin açılmasını sağlayalım.

13 -) Kullanıcı adına root yazın, şifresine de root passWord alanında girdiğiniz şifreyi yazın şayet olmazsa toor yazın. Çünkü indirmiş olduğuniz kali Linuxa göre değişiyor.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı