250 x 250 Reklam Alanı

Telegram…

Mobil internet kullanımının artması ve akıllı telefonların iyice hayatımıza girmeye başlaması ile beraber klasik telefon kullanma alışkanlığımızda değişmeye başladı.

Akıllı telefonlara ilk yüklenen programlar WhatsApp, Facebook, Twitter, Instagram diye gidiyor. SMS’i deyim yerinde ise nerdeyse bitiren WhatsApp 500 milyon kullanıcı sayısını aştı, internet bağlantısı üzerinden çalışan uygulama ile artık insanlar sürekli yazışarak haberleşiyor,fotoğraf-video gönderiyor. Geçtiğimiz yıl WhatsApp Facebook tarafından satın alındı. Daha önce Facebook’un talep olduğunda şahsi bilgileri devlet-hükümet yetkilileri ile paylaştığı bilgisi ve geçen gün açıklanan şahsi bilgiler hakkında açık. WhatsApp kullanıcılarını endişelendirdi ve kullanıcılar alternatif arayışına girdiler ilaveten bazı zamanlar WhatsApp’ın çökmesi ile sudan çıkmış balık gibi haberleşmek için yeni uygulama arayanlar diğer uygulamayı keşfetti Telegram!

Telegram WhatsApp’a kullanıcı arayüzü olarak çok benziyor ancak ondan çok farklı ve ezici avantajları var.!

Whatsapp Yerine Telegram…

Telegram’ı WhatsApp gibi GSM telefona gelen aktivasyon şifresi ile kullanmaya başlarsınız ancak biri ile yazışmak
için karşıdaki kişinin numarası gerekmektedir “oysa Telegram’da @kullanici adi biçiminde bir kullanıcı belirleyerek
numaranızı karşı tarafa vermeden de haberleşebilirsiniz!“
WhatsApp “yalnızca kurulu olduğu Telearka planda” çalışırken Telegram bütün cihazlarda çalışır. Telefon, Tablet, PC ( Windows-Linux-MAC OSX ), Tarayıcı, Windows Portable,Linux Command Line …
WhatsApp mesajlarınız yalnızca kurulu olduğu telearka planda kalırken oysa Telegram bulut tabanlı olduğu için bütün kurulu olan cihazlarda son yazışmalarınız saniyeler içerisinde senkronize olur.!
WhatsApp’ta kriptolu chat yoktur , Telegram kendi geliştirdiği bir şifreleme tekniği kullanır maksimum güvenlik isteyen kriptolu chat’i tercih eder.! Hatta bunu kırabilene ödül dahi vaat etmektedir!.

WhatsApp kapalı bir programken Telegram açık kaynak kodludur ve isteyen kodları kendine göre değiştirebildiği gibi sunmuş olduğu API desteği ile geliştiricelere kendi programlarına Telegram’ı adapte edebilmelerine imkân verir.

Telegram Avantajları…

WhatsApp ile yalnızca fotoğraf-video-ses dosyası gönderebiliyorken Telegram ile bunlardan diğer birçok dosya türü gönderilebilir! dosya ve medya boyutlarında sınır yoktur dosya başına boyut 1.5GB tır!
WhatsApp’ta süreli ve kendi kendini silen mesaj özelliği yoktur oysa Telegram ile yazışmalarınızın seçtiğiniz bir müddet sonra cihazlarınızdan. Serverdan silinmesini sağlayacak biçimde mesajlaşabilirsiniz.Dosya boyutu WhatsApp’ta 50-100 MB iken Telegram’da sınırsızdır!
WhatsApp’ta maksimum grup üye sayısı 100 iken Telegram’da 200 dür.
O uygulama güvenilir değil,bu daha güvenilir vb.tartışmalarına girmek istemiyorum benim için birinci ölçüt multiplatform çalışan,hızlı olan programlar diğer taraftan bakıldığında kullanıcıdan çıktıktan sonra bir server üzerinden geçen bilginin bir yerde depolanmadığını söyleyemeyiz! Uygulamaların çoğu bunun aksini söylesede…

Unutmayalım dijital ortamda hiç birşey gizli kalmayacağı gibi,ulaşılamaz-depolanamaz da değildir…

Yüzde 98 Türkçe

Sonuç olarak ; “ee Türkçesi yok bunun” diyenler olabilir.TR menü desteği yakında bütün sürümlarda olması bekleniyor 90% oranında Türkçeleştirildi) ancak kullanıcı arayüzü olarak WhatsApp ile nerdeyse aynı olduğu için ve kullanıcıların kullanmak konusu ile ilgili bir sorun yaşamaları söz konusu değil.

Kişisel olarak beğenerek kullandığım Telegram’ı WhatsApp kullanıcılarına bir defa kesinlikle Mobil ve Masaüstü versiyonlarını kurarak kullanmalarını tavsiye ediyorum pişman olmayacaklar! 🙂

WhatsApp’ın arkasında hele Facebook satın aldıktan sonraki güç ve kullanıcı sayısı yadırganmaz kuşkusuz ancak henüz kendisinin sunmadığı ya da vaat etmediği özellikleri bir diğer uygulamanın şu an başarı ile kullandırıyor olmasıda ve gün geçtikçe kullanıcı kitlesini arttırması gözden kaçmamalı.

 

İndirme İşlemleri İçin Google Play Store ve App Stor ‘u Kullanabilirsiniz.Ayrıca Whatsapp web gibi uygulamayı telefonunuza kurduktan sonra Telegram Web‘i Kullanabilirsiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı